جشنواره‌ی صلح؛ هدیه‌ای از ایران به همه‌ی مردم دنیا

جشنواره‌ی صلح؛ هدیه‌ای از ایران به همه‌ی مردم دنیا

فراخوان جشنواره: ۱۴ بهمن ۱۳۹۷

مهلت ارسال آثار: ۱۴ بهمن ۱۳۹۷ تا ۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۸

راه ارسال آثار به دبیرخانه‌ی جشنواره: از طریق ایمیل و تلگرام

ایمیل جشنواره: jashnvare.solh.giva@gmail.com

تلگرام جشنواره: ۰۹۱۲۰۸۹۳۴۲۰

اعلام نام برندگان: ۱۰ تیر ۱۳۹۸

اختتامیه جشنواره و اهدای لوح و تندیس: ۳۰ شهریور ۱۳۹۸

روز جهانی صلح، همه‌ساله در ۲۱ سپتامبر برپا می‌شود. این روز به صلح اختصاص دارد، به طور ویژه به نبود جنگ و خشونت می‌پردازد، و ممکن است گاهی منجر به یک آتش‌بس موقت در مناطق جنگی برای دسترسی به کمک‌های انسان‌دوستانه شود. این روز اولین بار در سال ۱۹۸۲ برپا شد، و از آن زمان توسط بسیاری کشورها، گروه‌های سیاسی، گروه‌های نظامی و افراد مختلف ادامه یافته‌است.

انتشارات گیوا با چشم‌انداز بین‌المللی و در هم شکستن مرزها، قصد دارد به مناسبت این روز مهم و به واقع مقدس، جشنواره‌ای متفاوت در نظر گیرد.

طی نشست‌هایی که از ۳۰ شهریور ۱۳۹۷ (۲۱ سپتامبر ۲۰۱۸) تا ۱۰ بهمن ۱۳۹۷ در دفتر مرکزی انتشارات گیوا برگزار شد، تصمیم گرفته شد که قطورترین کتاب جهان با موضوع صلح و دوستی و مبارزه با خشونت و جنگ، با همت اصحاب قلم فارسی‌زبان و فارسی‌نویس ایرانی و غیرایرانی و با همراهی بسیاری از موسسه‌های خصوصی و غیرخصوصی، سازمان‌های ملی و بین‌المللی، مراکز خُرد و کلان و افراد گوناگون در انتشارات گیوا به چاپ برسد، تا پیام دوستی، صلح و مبارزه با تروریست را به گوش جهان و جهانیان برساند.

در گفتگویی که روز گذشته با مدیر مسئول انتشارات گیوا داشتیم چنین گفتند: ایده‌ی قطورترین کتاب صلح دنیا، متعلق به دوست عزیزم آقای صدیقیان است که با همراهی و همت بسیاری از عزیزان، اجرایی خواهد شد. قصد بر آن است که کتابی با حداقل ۱۳.۰۰۰ صفحه و با موضوع صلح، از کشور عزیزمان ایران و همسایه‌های فارسی‌زبانمان، به دست مردم دنیا برسد، تا همه بدانند که ما خواستار صلح و دوستی هستیم، نه جنگ و قهر و خشونت.

ایشان در باب حامیان و اسپانسرهای این هدف بزرگ بیان کردند: بسیاری از موسسات و ارگان‌ها و مراکز، اعلام همکاری و حمایت کرده‌اند که از آن میان می توان به دبیرخانه‌ی دایمی جشنواره‌ی آرزوهای رنگی، انتشارات ناک (ناشر اختصاصی کودک و نوجوان)، نشریه‌ی فرهنگی هنری دیدگاه هنر، موسسه‌ی پارسا مبتکر گام اول، موسسه‌ی پژوهش‌های علمی ساداکو، انتشارات تی آرا به صورت قطع اشاره کرد و از دیگر حامیانی که به احتمال بسیار قوی با ما همراه باشند، می‌توان به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، سازمان جهانی یونیسف، سازمان جهانی یونسکو، سازمان همکاری‌های اقتصادی (اکو)، دانشکده‌ی خبر تهران و بسیاری از انجمن‌های ادبی تهران و شهرستان‌ها اشاره کرد که البته به زودی لیست حامیان و همراهان قطعی را اعلام خواهیم کرد.

از سپهری‌نیا پرسیدیم: اصحاب قلم، چگونه می توانند در این هدف بزرگ و قابل ستایش، آثار خود را برای گیوا بفرستند و اصلاً چه نوع آثاری را پذیرا هستید؟ سپهری نیا در ادامه گفت: الحمدلله برای این مهم، دبیرخانه‌ای تشکیل شده که اهل قلم می‌توانند آثارشان را از طریق ایمیل دبیرخانه (jashnvare.solh.giva@gmail.com) یا تلگرام (۰۹۱۲۰۸۹۳۴۲۰)، برای ما ارسال نمایند. اما با توجه به حجم کتاب مورد نظر، هر اثر هنری و ادبی مرتبط با موضوع را پذیرا هستیم؛ اعم از: شعر کلاسیک، ترانه، شعر نو، شعر سپید، داستانک، داستان کوتاه، رمان، داستان کودک، شعر کودک، دلنوشته و متن ادبی، نقاشی، عکس و... و تنها معیار پذیرش آثار و چاپ آن در کتاب «صلح؛ هدیه‌ای از ایران به همه‌ی مردم دنیا»، ارتباط آن اثر به موضوع صلح، دوستی، آشتی و مبارزه با خشونت و جنگ است.

در ادامه‌ی گفتگو بیان شد: البته عزیزانی هستند که به دلیل تاخیر بیش از حد ما در چاپ دو کتاب «پاییزانه‌ها» و «داستان برنده» ممکن است در ارسال اثرشان برای دبیرخانه‌ی جشنواره‌ی صلح؛ هدیه‌ای از ایران به همه‌ی مردم دنیا، مردّد باشند. بنده علاوه بر عذرخواهی از این عزیزان، قول چاپ این دو کتاب در نمایشگاه آتی کتاب تهران را به ایشان می‌دهم و علاوه بر آن خواهشمندم ما را در این هدیه‌ی بزرگ ایران‌زمین به تمام دنیا، همراهی و یاری کنند.

وقتی از زمان ارسال آثار سوال شد، پاسخ چنین بود: آثار از تاریخ ۱۴ بهمن ۱۳۹۷ تا ۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۸ (که در صورت نیاز تمدید خواهد شد) به دبیرخانه‌ی جشنواره‌ی صلح؛ هدیه‌ای از ایران به همه‌ی مردم دنیا ارسال می‌شود، تا به امید خدا و یاری یاران و همراهان، بتوانیم تا تاریخ ۳۰ شهریور که مصادف با ۲۱ سپتامبر یا همان روز جهانی صلح است، کتاب این جشنواره را آماده کرده، مجوزهای آن را گرفته و به چاپ برسانیم، که البته با توجه به حجم مورد نظر، چاپ انبوه آن منوط به حمایت مراکز دولتی و خصوصی است که بدون تردید حمایت خواهد شد.

سپهری‌نیا ضمن تشکر و تقدیر از همه ی افراد حقیقی و حقوقی که به هر طریقی در این مسیر، دستی رسانده یا برسانند، ادامه داد: در هر نوع از آثار ارسالی به سه نفر تندیس جشنواره اهدا خواهد شد، اما به دلیل تنوع بالای نوع آثار ارسالی و همچنین به دلیل اینکه پیش بینی می شود که آثار ارسالی زیاد باشد، با قرعه‌کشی، دریافت‌کنندگان لوح‌ها و تندیس‌ها مشخص خواهد شد.

منتظر آثار شما اصحاب و اهالی قلم هستیم

دبیرخانه‌ی جشنواره‌ی صلح؛ هدیه‌ای از ایران به همه‌ی مردم دنیا